Určitě se mnou budete souhlasit, když řeknu, že některé místnosti v domě či bytě jsou prostě nepostradatelné. Kuchyň můžeme oželet. Uvařit se dá i na vařiči v koupelně. Koupelnu také můžeme vynechat. Umýt se můžeme v neckách v kuchyni. Co ale rozhodně v bytě nesmí chybět, je toaleta. O tom, jak důležitá je toaleta, byli přesvědčeni už ve starověké Indii, kde se při archeologických vykopávkách objevil záchod starý čtyři a půl tisíce let.
Tehdy ale určitě vypadal trochu jinak.
· Středověk v Evropě byl v těchto záležitostech trochu zaostalejší.
· Své výtvory vylévali lidé z nočníků přímo na ulici.
První splachovací záchod mohla vyzkoušet anglická královna Alžběta I., pro kterou zkonstruoval tento převratný vynález její kmotřenec John Harrington už v roce 1596.
o Královna byla nadšená, ale jen do chvíle prvního použití.
o Záchod byl sice splachovací, voda tryskala z několika kanálků a omývala mísu po celé ploše, ale přesto se do místnosti vracel nesnesitelný zápach.
o Zabránit tomu měly voňavé byliny.
Až budete v Japonsku, dojděte si na záchod
Celých dvě stě let trvalo, než se začala toaleta podobat té dnešní. Nejvíce se asi vývoj posunul v Japonsku.
· Tam mají nejen vyhřívané prkénko a rovnou zabudovaný bidet, ale i horkovzdušný sušák, který dokončí všechny očistné práce.
· Víko samotného záchodu se automaticky zvedne.
· Pokud vstupuje muž, máčkne ještě na speciální tlačítko, aby se zvedlo i prkénko.
· Po odchodu se opět vše vrátí do původní pozice.
Aby pobyt na toaletě byl co nejpříjemnější, zahraje vám k vašemu snažení i hudba. Zvuková kulisa tekoucí vody zabrání tomu, aby nežádoucí zvuky byly slyšitelné skrz zeď. Mísa obsahuje dokonce nádržku, která zachytí vzorek moči a udělá bleskový rozbor vašeho zdravotního stavu. Myslím, že v budoucnu se vyvine takový záchod, který rozpozná, kdy má člověk potřebu a sám za ním přiběhne.