Nezařazené

Nákup bez plastů

·         Sáčky, pytlíky
Jedním z nejzbytečnějších zdrojů plastů jsou malé sáčky, do kterých si nabíráme třeba ovoce, zeleninu nebo pečivo. První, co můžete udělat, je jednoduše si je nebrat. Koneckonců, jeden citron nebo trs banánů přece doneseme domů i jen tak. Pokud sáček používat budete, noste si své vlastní, z odolnějšího materiálu, který je na mnoho použití. U nás je vyrábí třeba česká firma Český západ nebo Re-sack. Jen je potřeba dávat pozor, abyste prodavači včas podali sáček k naplnění, a dostatečně hlasitě řekli, že igeliťák nechcete. Co se ovoce a zeleniny týče, tak si tam, kde si ji nemůžete nabrat sami, si vybírejte takové, které jsou zabalené v co nejmenším množství plastu. 

pomeranče a jablka.jpg
·         Suché potraviny
Dalším zdrojem plastů jsou obaly od jídla, třeba od těstovin nebo od jogurtů. Tam si je většinou sami nabrat nemůžete, ale i tady se dá sáhnout po variantách ve skle (jogurty, mléko) nebo v papírové krabici. Pokud chcete jít až na dřeň, můžete si také zkusit to, co nemůžete sehnat bez plastového obalu, zkusit vyrobit sami doma. Třeba mouka na výše zmíněné těstoviny se, stejně jako vajíčka, dá koupit zabalená v papíru, a domácí těstoviny jsou rychlé a snadné. U čistících prostředků a dalších hygienických produktů pak vyhledávejte jejich ekologické varianty, ideálně takové, které se dodávají v lahvích z recyklovaného plastu 
plechovky v tašce.jpg

·         V čem to odnesu?
Pamatujete si ještě na svoji maminku nebo babičku se síťovkou? Co se řídit jejich příkladem? Tradiční české tašky jsou krásné, elegantní, a ve složeném stavu nic neváží a nezaberou ani žádné místo. Nebo si pořiďte dnes tolik moderní látkové tašky, které se navíc dodávají s daleko hezčím potiskem než je logo obchodu. V případě krajní nouze pak dnes již mnoho řetězců nabízí alespoň papírové tašky, které jsou životnímu prostředí o něco přátelštější než jejich plastové sestřičky.

Back To Top