Výrobky

Šperky z chleba od Elišky Lhotské

Chléb vyvolává mnoho citu u mladé umělkyně, Elišky Lhotské z Prahy, která chléb posunula na mnohem vyšší místo, než je jen stůl. Vyrábí z něj totiž šperky.

Chléb je pro Elišku modelovací hmota, podobně jako u keramičky hlína. Když se jí podaří udělat obzvlášť zajímavý tvar, tak jej převede do drahého kovu – zlato nebo stříbro.

šperky

Chléb si tato umělkyně vybrala proto, že ho vnímá jako určitý symbol morální hodnoty. Podle jejích slov je chléb obyčejná věc, ale i veliké bohatství, které si lidé v dnešní době neuvědomují. Přeci nejlepší chléb je ten, který nám někdo namaže z lásky.

Pro Elišku je výroba “chlebového“ šperku umělecký prostředek. Tyto výrobky, ať se jedná o náušnice či prsteny, bere jako něco, co má nést určitou myšlenku, ne se jen vystavovat na odiv. A to jí chybělo. Šperky totiž neměli myšlenku, kterou by mohli rozdávat dál. Proto si ji u této kolekce vytvořila.  Pro každého designéra je přirozené, že se snaží své vlastní myšlenky promítnout ve svém díle.

Nejen, že ji tyto výrobky živí, je tak laskavá, že je i daruje. Podle Eliška je to totéž, jako někoho obdarovat chlebem a solí. Ona však místo soli předá onen “chleba“ spolu se šperkem, který vytvořila.

Eliška se učila proměnit chléb ve zlato poměrně dlouhou dobu, celým deset let.  Jak říká, byla to pro ni dlouhá cesta, plná odříkání, a která ji stálo mnoho času i peněz. Věřila ovšem, že se jí to jednou vyplatí, že se prosadí. A uvádí, že ji to především také bavilo. Sama si vynalezla technologický postup, jak přetvořit chleba ve šperky co nejvěrněji a nyní na této postup vlastní KNOW – HOW.

chléb

Dnes se živí už jen touto prací. Říká, že lidé si u ní kupují převážně snubní prstýnky a náušnice. Vlastní ateliér v pražských Holešovicích v Přístavní ulici, kde ji lidé mohou i navštívit a sami si určit, co přesně by měl jejich šperk obsahovat, či jak by měl vypadat. Výroba jednoho páru snubních prstýnků jí trvá něco okolo jednoho měsíce a vyjdou zákazníky zhruba na šestnáct tisíc korun.

A jak se říká, že topinky by se měli vyrábět ze staršího chleba, u šperků to neplatí. Eliška říká, že používá pouze chléb čerství, ze kterého uždibuje.

Pokud tedy hledáte originální dárek, už jste ho nejspíše našli.

Back To Top